Stará dobrá Nokia 5110

Už je to historie, když přišla Nokia 5110 na svět a museli bychom se vrátit do roku 1998, kdy byla uvedena na trh. Ve své době byl však jeden z nejúspěšnějších mobilních telefonů na světě a později ho nahradila odlehčená verze Nokia 6110.

nokia-5110-krytyNokia 5110 byl jedním z prvních, který umožňoval výměnné kryty a vestavěné hry. Vietnamské tržnice tehdy zaplavily stovky krytů s nejrůznějšími obrázky a designem.

Fyzické rozměry telefonu jsou (byly) 48 × 132 × 31 mm a jeho hmotnost s originální baterií a bez SIM karty 170 g. Nevýhoda ale byla absence podpory novějšího GSM pásma o frekvenci 1800 MHz.

Telefon měl monochromatický grafický displej. Při psaní SMS zobrazoval až tři řádky a při čtení až čtyři řádky textu a 39 znaků najednou. Klávesnice telefonu byla podsvětlena žlutozelenými diodami (stejně jako displej) a byla vyrobena z pryže. Speciální ovládací tlačítko NaviKey měnilo automaticky svou funkci podle situace, v jaké se telefon zrovna nacházel. Tlačítka klávesnice bylo možno uzamknout proti nechtěnému stisknutí.

Já osobně jsem byl hrdým majitelem jedné z nich a můžu Vám říct, že hledaní nabíječky a dobití baterie stačilo absolvovat pouze 1x za cca 10-12 dní. Standardní baterie typu NiMh měla kapacitu 900 mAh, uváděná výdrž je až 270 hodin v pohotovostním režimu. Baterie vydržela neskutečně dlouho za plného provozu a navíc se dala koupit i silnější verze již tak silné baterie.

V dnešní době se za plného provozu většinou poohlížíte po nabíječce každý den a osobně si myslím, že výrobci mobilních telefonů by mohli baterii věnovat více úsilí a vyrobit znovu něco tak povedného, jako byla Nokia 5110 ve své době.

Nokia 5110 se na trhu udržela velmi dlouho – až do roku 2001 a ještě několik let po skončení výroby byla stále vyhledávaným telefonem než přišla móda menších telefonů do kapsy, kde trhala rekordy Nokia 3310.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *